Witaj na stronie old208.pl – Fotokronice Szczepu 208 WDHiZ

“Nie zgaśnie tej przyjaźni żar
Co połączyła nas
Nie pozwolimy, by ją starł
Nieubłagany czas”

 

Strona przeznaczona dla byłych, obecnych i przyszłych harcerzy Szczepu 208 WDHiZ im. Batalionu “Parasol” oraz wszystkich, którym Szczep jest bliski. Chcemy ocalić od zapomnienia archiwalne zdjęcia i wspomnienia harcerek, harcerzy i zuchów Szczepu, który działa w Warszawie nieprzerwanie od 1957 roku. Zapraszamy!  Łączy nas 208

 

Strona Szczepu 208 WDHiZ im. Batalionu  “Parasol”   http://208.mokotow.zhp.pl/

Strona Szczepu 208 WDHiZ im. Batalionu Parasol na Facebooku

208 WDSHek Bukowina,  208 Warszawska Drużyna Harcerek “Helios”,  208 WDH Burza,  208 WDSH Żywioł,  Titikaka 208 WDZ ,

 Spis obozów Szczepu 208 WDHiZ od 1966 roku

 

Liczba osób zarejestrowanych  137  ( 1123 zdjęć i 4 filmy )

kontakt: Witold Górczyński phm. old208wdh@gmail.com

Ostatnie wpisy :

2023.02.04 Karnawałowy Barszcz

Druhny i druhowie,

bardzo dziękujemy, że tak licznie się stawiliście. To był niezwykle przyjemny i wesoły wieczór.

Wielkie podziękowania dla naszych niezawodnych Gospodarzy Asi i Krzysztofa za serdeczne przyjęcie  i oczywiście za tradycyjne,  smakowite pierożki z barszczem 🙂 Dołączamy krótką fotorelację od Alka i Grzesia.

Do zobaczenia, może wiosną?

Pozdrawiamy serdecznie

CZUWAJ !

2024.01.11

Druhny i Druhowie,

przypominamy, że zbliża się nasz harcerski Noworoczny Barszcz. Chętnych prosimy o potwierdzenie swojej obecności do 17 stycznia (piszcie na adres abagro@onet.eu) . Może ktoś będzie miał ochotę przygotować jakieś wspomnienie, anegdotę z dawnych harcerskich lat? Forma dowolna – opowiedziane, wierszowane, malowane czy odśpiewane. Przewidziane nagrody 🙂

Tradycyjnie przynosimy cokolwiek do przekąszenia i picia. Zaczynamy w sobotę 20 stycznia o godzinie  18.00 w gościnnym domu Asi Barszczewskiej na Bródnie

Zapraszamy serdecznie

Czuwaj !

Joanna Barszczewska , Krysia Pondo  i Witek Górczyński

2023.12.16

Druhny i Druhowie,
w tym roku dla odmiany zapraszamy na Noworoczny Barszcz, kiedy już wszyscy będą mieli swobodniejsze głowy i więcej czasu.
Spotykamy się tradycyjnie w gościnnym domu Asi Barszczewskiej-Groszek     20 stycznia o godzinie 18.00.
Szczegółowe informacje przyślemy w styczniu.
Zapraszamy serdecznie!
A teraz życzymy wszystkim Oldom i obecnym harcerkom i harcerzom 208WDHiZ jak najpiękniejszych, pełnych radości i miłości Świąt Bożego Narodzenia.

Czuwaj!

Krysia Pondo, Witek Górczyński

 

2023.02.04 Karnawałowy Barszcz

 

 

Dziękujemy Alkowi, Grzesiowi i Michałowi za fotografie, a obecnym za wdzięczne pozowanie 🙂

 

 

1A
2A
3A
4A
5A
6A
7A
9B
10A
11A
previous arrow
next arrow

2023.01.14

Druhny i Druhowie Old 208, harcerska młodzieży,

mogło niektórym umknąć, dlatego przypominamy,  że spotykamy się w gościnnym domu Asi Barszczewskiej na Bródnie  na Karnawałowy Barszcz, termin 4 lutego, godz. 18.00.

Właśnie minęła 65. rocznica powstania Szczepu, więc proponujemy, żeby jakoś to uczcić i aby tym razem strojem obowiązującym był strój “harcerski” – biwakowy, rajdowy albo galowy, może coś  zostało z dawnych lat, chusta, czapka, pionierki, zmyłki,  a może ktoś wejdzie w swój dawny mundurek? 😉 Oczywiście może to być też zupełnie swobodna, współczesna wersja.

 

Prosimy też, aby każdy przyniósł jakąś fotografię z harcerskich lat, może stworzymy rocznicowy kolaż?

Prosimy o potwierdzenie obecności mailowo abagro@onet.eu  do 30 stycznia

Czuwaj!

Asia Barszczewska, Krystyna Mazur, Witold Górczyński

Ps.

Druhny i Druhowie z 208 planują utworzenie w harcówce „muzeum szczepu 208” i zbierają  pamiątki związane ze szczepem.  Jeśli macie coś do oddania w dobre ręce, to  przynieście.

2022.12.17

65 lat  szczepu 208 WDHiZ im. Batalionu Parasol

Druhny i Druhowie,

właśnie mija 65. rocznica powstania Szczepu 208 WDH  i mieliśmy przyjemność wziąć udział w specjalnej zbiórce Szczepu. Niewątpliwie zaskoczyła nas forma, bardzo swobodna i z pozoru mało uroczysta, ale okazało się, że wzruszenia i radość są wciąż dokładnie takie, jak zapamiętaliśmy. Nawet wspólne śpiewanie nie sprawiło nam trudności, bo udało się znaleźć to, co łączy kolejne pokolenia, a łączy nas po prostu “harcerstwo”. Bardzo dziękujemy za ten wieczór.Wszystkim Oldom życzymy spokojnych, radosnych i pełnych ciepła Świąt Bożego Narodzenia, a młodym Druhnom i Druhom, całemu Szczepowi, żeby udało mu się odbudować po pandemicznych zawirowaniach i niech dalej trwa, obyśmy mogli się spotkać na kolejnej rocznicy.

Autorem zdjęć jest Kacper Koźluk

2022.12.1 Zaproszenie

65 lat  szczepu 208 WDHiZ im. Batalionu Parasol

Kochane Druhny, Kochani Druhowie,

W imieniu całej kadry szczepu, jak również harcerek i harcerzy, chcielibyśmy serdecznie zaprosić Was na międzypokoleniową zbiórkę z okazji 65. rocznicy założenia szczepu 208 WDHiZ im. Batalionu Parasol

Zbiórka odbędzie się 17.12 o godz. 17:30 w Domu Parafialnym Kościoła Rzymskokatolickiego św Andrzeja Boboli (Rakowiecka 61) i potrwa około dwie i pół godziny. W jej programie przewidujemy międzypokoleniowe gry i śpiewanki, a także dzielenie się historiami o tym, jak dawniej wyglądał szczep i życie drużyn. W związku z tym, będzie nam bardzo miło jeżeli ktoś z Was, Druhny i Druhowie, będzie chciał podzielić się takimi opowieściami, np w formie gawędy. Zainteresowanych bardzo prosimy o zgłoszenie się droga mailową do dnia 11.12 na adres zespolparasol@grupy.zhp.net.pl

W ramach zbiórki odbędzie się również poczęstunek przygotowany przez nasze harcerki i harcerzy. Oczywiście istnieje również możliwość dołączenia do tego poczęstunku swojego małego kulinarnego arcydzieła, do czego serdecznie zachęcamy.

Oprócz tego w tym roku planujemy stworzyć w naszej harcówce „muzeum szczepu 208” i zbieramy pamiątki i wspomnienia związane ze szczepem. Jeśli druhny i druhowie mają jakieś pamiątki (plakietki, zdjęcia itp.), które chcieli by nam przekazać lub pożyczyć do zeskanowania chętnie przyjmiemy je podczas wydarzenia.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu.

Będzie nam bardzo miło Was wszystkich zobaczyć!

Z harcerskim pozdrowieniem,

pwd. Helena Stańczyk, Zuzanna Kozłowska, Anna Stugient, Julianna Klus, Mateusz Kujawa

2022.08.21

Obóz szczepu 208 nad jeziorem Pile, obok Bornego Sulinowa,  wraz ze szczepem 191 oraz drużyną 154 Młody Las

 

a1
a2
a3
a4
a5
a6
a7
a8
a9
a10
previous arrow
next arrow

 

( na stronie 49 zdjęć )

2022.02.16

Magda Frydrych (Gordowy)

Druhny i Druhowie,

16 lutego 2022r. odeszła od nas Magda Frydrych (Gordowy) – zwana również  Myszą.  Z harcerstwem i naszym Szczepem związana była od najmłodszych lat. Swoją przygodę rozpoczęła jako zuch. Później była harcerką drużyny Tabun, zastępową, aż wreszcie instruktorką naszego Szczepu. W 1985 roku założyła do dzisiaj działającą Drużynę Bukowina, której była drużynową przez kilka lat. Zawsze radosna, pełna energii i szalonych pomysłów. Na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 lutego w Mławie o godz.11.00 na Cmentarzu Komunalnym w  Mławie, ul. Księdza Maksymiliana Marii Kolbe
Czuwaj !

Małgorzata Izdebska

 

 

2022.01.21

Marzena Walkowiak ( Zakrzewska )

Dnia  21 stycznia odeszła od nas Marzenka Walkowiak (Zakrzewska), pierwsza drużynowa drużyny żeńskiej Tabun, wieloletnia instruktorka 208 WDHiZ, w Szczepie od roku 1971. Rzymsko-katolicka msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 5 lutego 2022 r. o godz. 10.00 w Church of Holy Name, 71 Gough Ave. (przy Danforth Ave), Toronto.

Msza będzie transmitowana na żywo w Internecie dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście.

https://www.youtube.com/watch?v=Tw-ZKytFooM

Druhny i Druhowie,
z wielkim smutkiem zawiadamiam, że  21 stycznia odeszła od nas Marzenka Walkowiak (Zakrzewska), pierwsza drużynowa drużyny żeńskiej Tabun, wieloletnia instruktorka 208 WDHiZ, w Szczepie od roku 1971. Pozostanie w naszej pamięci jako wulkan energii, z charakterystycznym, zaraźliwym śmiechem, osoba wielu pasji, wierna przyjaciółka, dobry człowiek.

Tak Marzenkę żegnają Polki w Kanadzie:
R.I.P.
Krystyna Mazur (Pondo)
Druhny, Druhowie,
Należałyśmy z Marzenka do różnych drużyn i nieraz rywalizowałyśmy ze sobą. Ale kiedy obie znalazłyśmy się w Londynie w 1981 roku, w tym czasie wielkiej niepewności  jedno było pewne: ze możemy liczyć na wzajemna pomoc. I to jest cenne wspomnienie. Jednak najbardziej będę pamiętać jej wyobraźnie bez granic, niechęć do konwenansów i zdecydowana umiejętność urozmaicania życia. Z Marzenka nigdy nie było nudno. Świat bez niej będzie mniej kolorowy.
Agnieszka Płudowska

2021.12.18  

Wigilijny  Barszcz 18 grudnia 2021

 

2021.11.30
Druhny i Druhowie,
minęły już dwa lata od naszego ostatniego wigilijnego spotkania, a my niestety wciąż jesteśmy w uścisku pandemii. Dlatego z pewną taką nieśmiałością ogłaszamy, że jest propozycja spotkania na tradycyjnym Wigilijnym Barszczu 18 grudnia 2021 /sobota/ o godzinie 18 w gościnnym domu  Asi Barszczewskiej-Groszek (Warszawa Bródno,  ul. Groera 10 a).
Zapraszamy osoby tylko zaszczepione
Postaramy się zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego, maseczki dla chętnych,  szczepienia mile widziane:)
Prosimy o potwierdzenie do  dnia 15 grudnia (środa)  chęci wzięcia udziału w spotkaniu:      abagro@onet.eu
Czuwaj!
Asia Barszczewska-Groszek, Witek Górczyński
Życzenia przysłali:
Nina Sławińska Heyn, Paweł Szczepański, Tomasz Pierzchalski, Maciek Lewandowski, Krysia Pondo,Ania Skoczylas, Ania Rakowska, Mariola Linkiewicz.

2021.03.10

Henryk Sobkowicz były harcerz 208 WDH, pilot, instruktor szybowcowy i samolotowy, motolotniarz.                        

 

 

 

Nasz przyjaciel Henryk Sobkowicz były harcerz 208 napisał książkę o swoim życiu, który dziecięce fantazje zamienił w pasje, a  pasje  w pracę zawodową. Heniek był wieloletnim kapitanem PL LOT,  kilka lat pracował jako kapitan kontraktowy południowokoreańskiej Asiany. Był instruktorem szybowcowym i samolotowym w Aeroklubie Warszawskim. Zdobywcą Diamentowej Odznaki Szybowcowej. motolotniarzem, żeglarzem, miłośnikiem starych wojskowych motocykli. To historia o człowieku, który dzięki uporowi konsekwencji dążył do celu jak sam napisał: ” Doświadczenia człowieka, który częściej bywał w powietrzu niż chodził po ziemi, przemienił w tę książkę “.” Życie w locie” autor Henryk Sobkowicz Warszawa 2021

Redakcja : Mariusz Rakowski  Grafika : Ewa Olejnik-Rakowska Nakład 100 egzemplarzy ( dostępna tylko u autora ) Stron: 263

Jeżeli jesteście zainteresowani książką   napiszcie do  Heńka  <motoloto@poczta.onet.pl>

 

 

…………………………………………………….

Harcerki, harcerze dawniej i dzisiaj 🙂

 

10
20
30
40
60
17
16
80
90
100
110
170
180
200
210
240
260
300
340
130
m
s
aaa
bbb
b6
eeee
zzz
11
previous arrow
next arrow

                                                                                                        [/full_width]

 

Proszę zaloguj się, żeby uzyskać dostęp do dalszej części strony.